پی

پی آر پی در چه مواردی استفاده می شود؟

19 اردیبهشت 2 بازدید

پی آر پی نامی اختصاری از درمان با «پلاسمای غنی از پلاکت» یا «Platelet-Rich Plasma» است. برای این که بتوانیم درمان PRP را توضیح بدهیم، اول باید بدانید که پلاسما و پلاکت چه هستند.

خون در بدن انسان از دو بخش کلی تشکیل شده است:
هماتوکریت: این بخش شامل سلول های خونی مانند گلبول های سفید، قرمز و پلاکت ها است.
پلاسما: بخش زمینه ای و مایع خون که شامل آب و مواد محلول در آن مانند پروتئین ها، مواد معدنی، مواد غذایی و … است.
برای درمان پی آر پی، ابتدا مقداری خون از شما گرفته می شود. این مقدار تقریباً برابر با خونی است که برای آزمایش خون در آزمایشگاه از شما دریافت می شود؛ یعنی حدود ۱۰ تا ۲۰ میلی لیتر. نمونه ی خون شما درون دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می گیرد. در این دستگاه با چرخش سریع و بر اساس نیروی گریز از مرکز، بخش های مختلف خون جدا می شوند. در نهایت محلولی به دست می آید که غنی از پلاکت های خونی است. احتمالاً با نقش اصلی پلاکت ها که لخته کردن خون و جلوگیری از خونریزی است، آشنا هستید. علاوه بر این، پلاکت ها نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبودی و ترمیم آسیب های بافتی دارند.

بعد از جداسازی و آماده سازی محلول PRP، آن را به پوست شما تزریق می کنند. با ورود محلول به ناحیه ی دچار مشکل، فاکتورهای رشد از پلاکت ها آزاد می شوند. این فاکتورها سه عملکرد مهم انجام می دهند:
باعث تحریک تشکیل کلاژن می شوند. پروتئین کلاژن به نوعی سیمان بافت های شما است.
باعث تشکیل عروق خونی جدید می شوند.
باعث ساماندهی و تقسیم سلول ها می شوند.
کاربرد پی آر پی
جوانسازی پوست صورت
جوانسازی دست ها
رفع چین و چروک های دینامیک
از بین بردن اسکار آکنه و اسکار زخم های ناشی از بریدگی، سوختگی و غیره
رفع خطوط اخم یا خنده
از بین بردن پف و تیرگی دور چشم
کم کردن استریاها و ترک های پوستی
ارتقای کیفی پوست صورت و افزایش شادابی آن
مزایای استفاده از پی آر پی
جهت درمان با پی آر پی چون از خون خود فرد استفاده می شود احتمال به وجود آمدن عوارض و منتقل شدن بیماری های دیگر به حداقل می رسد.
احتمال به وجود آمدن حساسیت های پوستی و عفونت در روش پی آر پی وجود ندارد
با توجه به کیت های مخصوص پروسه کار بسیار ساده و کاملا استریل خواهد بود
چون روش غیر تهاجمی بوده و عوارض کمتر از دیگر روش هاست
ماندگاری اثر آن طولانی بوده ونسبت به روش های مشابه ( مثل جراحی ) هزینه کم تری دارد
درمان با پی آر پی نیاز به بستری و استراحت ندارد
این روش تقریبا بی درد است و به راحتی برای بیمار قابل تحمل است
در همه نواحی بدن قابل استفاده بوده و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد
عوارض جانبی پی آر پی
از آنجا که در پی آر پی ماده ای به درون پوست تزریق می شود، این روش بدون عوارض جانبی نیست. البته پی آر پی روشی اتولوگوس (autologous) است، یعنی در آن از موادی استفاده می شود که مستقیما از بدن بیمار به دست آمده است. این مسئله احتمال بروز واکنش های آلرژیکی را (که گاهی در نتیجه تزریق داروهای دیگری مانند کورتیزون یا اسید هیالورونیک رخ دهد) کاهش می دهد.
پی آر پی چه تفاوتی با تزریق ژل دارد؟
ژل به عنوان یکی از روش های موثر برای کاهش چین و چروک صورت، پر کردن حجم یک ناحیه و کمک به افزایش تولید کلاژن مورد استفاده قرار می گیرد. تزریق ژل برای آن دسته از افراد توصیه می شود که می خواهند هر چه سریع تر به نتایج مورد نیاز خود دست پیدا کنند. در حال حاضر از پی آر پی و تزریق ژل برای کسب نتایج بهتر استفاده می شود. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت با تاثیرات مثبت در طرح و بازسازی پوست همراه است زیرا حاوی ترکیبات زیست فعال می باشد.
چین و چروک و خطوط پوستی یکی از مشکلات شایع ناشی از بالا رفتن سن هستند. تزریق ژل بر روی رفع این علائم تمرکز دارد اما در تزریق پی آر پی هدف از درمان جوانسازی پوست است. تاثیرات حاصل از تزریق ژل در مقایسه با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت سریع تر بروز پیدا میکند و سریعتر هم از بین می رود. تزریق prp باعث افزایش تولید کلاژن و تحریک آن برای جوانسازی پوست می شود و فقط بر روی رفع چین و چروک صورت تمرکز ندارد. به این ترتیب می توان گفت که تزریق پی آر پی باعث افزایش حجم گونه ها، بهبود حجم پوست و ایجاد لطافت و سفتی پوست خواهد شد.

تزریق prp در کنار سایر روش های درمانی از قبیل تزریق ژل می تواند باعث ایجاد نتایج بهتر و جوانسازی صورت شود. تزریق ژل بیشتر بر روی رفع خطوط صورت تمرکز دارد اما پی آر پی بر روی افزایش سلامت پوست، بهبود بافت پوست و لطافت بیشتر متمرکز است.

پی آر پی در چه مواردی استفاده می شود؟