افسانه

افسانه ها و حقایق بهداشت روان

11 اردیبهشت 2 بازدید

آیا می توانید تفاوت بین افسانه سلامت روان و واقعیت را تشخیص دهید؟ درباره رایج ترین افسانه های سلامت روان حقیقت را بیاموزید
باور غلط: مشکلات بهداشت روانی تأثیری در من ندارد.
واقعیت: مشکلات بهداشت روان در واقع بسیار شایع است و مشکلات بهداشت روان همه را تحت تأثیر قرار می دهد.
بر طبق امار از هر پنج بزرگسال، یک نفر مسئله بهداشت روانی را تجربه می کند
از هر 10 جوان یک نفر یک دوره افسردگی اساسی را تجربه می کند
از هر 25 انسان یک نفر با یک بیماری روانی جدی مانند اسکیزوفرنی ، اختلال دو قطبی یا افسردگی اساسی زندگی می کند
خودکشی دهمین علت اصلی مرگ و میر در جهان است. آماری که بیش از دو برابر تعداد مرگ های ناشی از قتل است حسین اسدبیگی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت خودکشی در ایران و جهان، اظهار کرد: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه یک میلیون نفر بر اثر خودکشی فوت می‌کنند و این یعنی در هر ۶۰ ثانیه یک نفر در دنیابر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهد.
وی همچنین درباره وضعیت آمار خودکشی در ایران نیز گفت: طبق خلاصه سالنامه پزشکی قانونی، در سال ۹۸، ۵۱۴۳ نفر خودکشی کامل داشتند که از این تعداد ۳۶۲۶ نفر از آنها مرد و ۱۵۱۷ نفر از آنها زن بودند، این درحالیست که در سال ۹۷ طبق این گزارش، ۵۱۰۱ نفر بر اثر خودکشی کامل فوت کردند.

باور غلط: کودکان با مشکلات روحی روبرو نمی شوند.
واقعیت: حتی کودکان بسیار خردسال نیز ممکن است علائم هشدار دهنده اولیه درباره نگرانی های مربوط به بهداشت روان را نشان دهند. این مشکلات بهداشت روان اغلب از نظر بالینی قابل تشخیص است و می تواند محصولی از تعامل عوامل بیولوژیکی ، روانشناختی و اجتماعی باشد.
در نیمی از اختلالات بهداشت روانی فرد علائم اولیه را قبل از 14 سالگی نشان می دهد و سه چهارم اختلالات بهداشت روانی قبل از 24 سالگی شروع می شود.
متأسفانه ، كمتر از 20٪ كودكان و نوجوانان با مشكلات رواني قابل تشخيص ، درمان مورد نياز خود را دريافت مي كنند. پشتیبانی اولیه از سلامت روان می تواند به کودک کمک کند قبل از اینکه مشکلات با سایر نیازهای رشد تداخل کند.
باور غلط: افرادی که مشکلات بهداشت روانی دارند خشن و غیرقابل پیش بینی هستند.
واقعیت: اکثریت قریب به اتفاق افرادی که دارای مشکلات بهداشت روانی هستند سابقه خشونتی بیشتر افراد عادی را ندارند. اکثر افراد مبتلا به بیماری روانی خشونت ندارند و فقط 3٪ -5٪ اعمال خشونت آمیز را می توان به افرادی که با یک بیماری روانی جدی زندگی می کنند نسبت داد.
در حقیقت ، افراد مبتلا به بیماری های شدید روانی ده برابر بیشتر از جمعیت عمومی قربانی خشونت می شوند.
شما حتما کسی را که دارای مشکل بهداشت روانی است می شناسید ولی متوجه این موضوع نشده اید ، زیرا بسیاری از افراد با مشکلات بهداشت روانی اعضای بسیار فعال و سازنده جوامع ما هستند.
https://www.mentalhealth.gov/basics/mental-health-myths-facts (منابع)

آیا می توانید تفاوت بین افسانه سلامت روان و واقعیت را تشخیص دهید؟ درباره رایج ترین افسانه های سلامت روان حقیقت را بیاموزید